ایران در صنعت چاپ در رتبه بیست و نهم جهان قرار دارد

ایران در صنعت چاپ در رتبه بیست و نهم جهان قرار دارد

صحافی رئوف تقدیم می کند:

 

تهران – سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه گردش مالی صنعت چاپ در جهان 800 میلیارد دلار است و این رقم تا سال 2015 میلادی به 850 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت گفت:اکنون ایران در رتبه 29 این صنعت در جهان قرار دارد.

 

ˈعلی اسماعیلی ˈروز سه شنبه در حاشیه مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه دائمی ˈآثار منتخب چاپ و بسته بندیˈ در جمع خبرنگاران، امضای تفاهم نامه میان دو وزارتخانه صنعت ، معدن تجارت و ارشاد را با اهمیت خواند و افزود: با توجه به اهمیت و جایگاهاین صنعت بر آن شدیم تا تفاهم نامه ای در جهت حمایت و توسعه این صنعت و صنایع موابسته ( در حوزه بسته بندی) امضا کنیم.

سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد با تاکید بر اینکه این تفاهم نامه در زمینه حمایت ، تقویت صنعت چاپ و محصولات چاپی، توسعه صادرات و ارزش افزوده به امضا رسیده گفت: امیدواریم بسترهای لازم در زمینه برپایی کارگاههای آموزشی و ارتقا جایگاه این صنعت فراهم شود.

اسماعلیی یادآور شد: صنعت چاپ در کشورهای اروپایی در زمره صنایع دوم و سوم قرار دارد و امیدواریم امضا تفاهم نامه هایی از این دست بتواند جایگاه صنعت چاپ در کشور را ارتقا دهد.

ایران در صنعت چاپ در رتبه بیست و نهم جهان قرار دارد

* گردش مالی صنعت چاپ در جهان 800 میلیارد دلار است

وی در مورد میزان گردش مالی صنعت چاپ در جهان و رقم 800 میلیاردی آن گفت : این رقم تا سال 2015 به 850 میلیارد دلار خواهد رسید، به رغم سابقه 200 ساله صنعت چاپ در ایران ما در ولویت 29 جهان قرار داریم که ارتقا این صنعت از طریق توسعه صادرات و توجه به آن امکان پذیر خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در مورد به روز رسانی تجهیزات چاپ در کشور گفت: هر کشوری باید توجه لازم به ارتقا و به روز رسانی این صنعت داشته باشد،شورای سیاستگذاری صنعت چاپ در این جهت نیز تلاش می کند آخرین دستاوردهای روز دنیا را رصد کرده و در صورت فراهم بودن بسترهای لازم صنعت چاپ کشور را بدان مجهز سازد.

* وزارت ارشاد مصرف کننده کاغذ است

وی درمورد متولی صنعت کاغذ در کشور نیز گفت : صنعت نشر کشور تنها مصرف کننده است ، با تشکیل کار گروه سعی کردیم به سازمانهای ذی ربط در این راستا کمک کنیم .

 

* قیمت کاغذ نسبت به چند ماهه گذشته 40 هزار تومان کاهش داشته است

اسماعیلی در مورد افزایش چهار برابری قیمت مقوا گفت: تولید کارخانجات داخلی پاسخگوی نیاز کشور نیست و باید برای برطرف کردن این نیاز به واردات توجه کنیم .

وی گرانی کاغذ را حباب کاذب دانست و گفت: در شرایط فعلی قیمت کاغذ نسبت به چند ماه گذشته کاهش داشته و تلاش می کنیم با واردات بیشتر و تجهیز کارخانجات فعال در رفع نیاز مصرف کنندگان گام های مثبتی برداریم .

اسماعیلی ادامه داد: ثبت و سفارش کاغذ در کشور و واردات آن با ارز مبادله ای انجام می شود که امیدواریم شاهد کاهش قیمت آن در ماههای پایانی سال باشیم.

نخستین نمایشگاه دائمی ˈآثار منتخب چاپ و بسته بندیˈ روز سه شنبه با حضور مسوولانی از وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران افتتاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *